Jdi na obsah Jdi na menu
 


Typy Hlavy

6. 4. 2009

Jablkovitá hlava

Toto britské označení je vlastně synonymem pro klenutou lebku.Klenba lebky má tvar severní polokoule.je na všech stranách zaokrouhlená,i když v různých stupních v závislosti na plemeni.Nejkratší příklad tohoto typu lebky najdeme u čivavy.

 

 

 

 

Vyvážená hlava

I když se tento pojem někdy používá i v jiných případech,prakticky vzato se o vyváženou hlavu jedná tehdy,když jsou lebka i morda stejně dlohé.Typickým příkladem daného tvaru hlavy je gordonsetr.

Hranolová hlava

Díváme-li se na hranolovou hlavu shora,jsou lebka i morda přibližně stejně široké.Lebka je úzká a plochá.Hrubosrstý foxtériér je krásným příkladem,tvar se často zdůrazňuje trimováním.Někdy se zde také mluví o hlavě ve tvaru cihly.

Suchá hlava

Na tzv. suché hlavě nenajdeme hrbolky a vrásky kostmi či svaly.U některých plemen,např. u belgických ovčáků,se také používá označení holá hlava.

Kuželovitá hlava

Hlavu ve tvaru kužele najdeme u jezevčíků.Má trojúhelníkový obrys,ať se na ni díváme se strany či shora.

Vejčitá hlava

Bultériér má typicky vejčitou hlavu,slovo vejce velmi přesně vystihuje,jak se hlava směrem k čenichu zužuje.

Liščí hlava

Špicové jsou známí hlavou podobnou liščí.Ta má protáhlý,trojúhelníkovitý tvar a relativně úzkou mordu.

Vydří hlava

Výstižné pojmenování naznačuje,že hlava border tériéra se tvarem podobé hlavě vydry.

Hruškovitá hlava

Termín popisuje obrys hlavy bedlingtinského téréra.Hruškovitý tvar,jak již vyplívá z názvu,je podobný hrušce.

Dlouhá či zúžená hlava

Barzoj má typicky dlouhou,špičatou a zužující se hlavu.Označení se většinou používá pro plemena,jejichž stop je mírný nebo nezřetelný.

Beraní hlava

Termínem beraní hlava označujeme spojení lebky a čenichu bez stopu,jejich obrys se při pohledu z profilu jeví jako u bultériéra a bedlingtonského tériéra.

Krátká či kulatá hlava

Oba termíny se používají k popisu kulovitého tvaru hlavy s krátkou mordou a širokou,hranatou lebkou,jejichž kombinace vyvolává dojem zakulatosti.

Hranatá hlava

Označení se týká tvaru čenichu a úpravy pysků na hlavě,která nemá tvar V jako u barzoje ani není zakoulacená jako u francouzského buldočka.Jasný příklad hranaté hlavy nalezneme u pointra.

Klínovitá hlava

Označení hlava ve tvaru V lze použít i pro klínovitou hlavu.Díváme-li se na ni shora nebo z profilu,má trojúhelníkovitý tvar,i když obrys klínu nemusí být rovnoměrný.Proto lze toto označení použít pro širokou škálu různých plemen.


 

Tvary lebky

Existují tři základní formy hlavy:

Krátkolebá:Lebka plemen se zkrácenou mordou jako mops.

Dlouholebá:Patři sem barzoj,kolie i dobrman s velmi dlouhou lebkou.

Středně dlouholebá:lebka plemen k nimž patří španělé.

______________________________________________

Klenutá lebka

Klenutá lebka může být vyklenutá do stran anebo podélně.

Široká lebka

Široká lebka definuje šířkou mezi ušima v poměru ke skutečné délce lebky.Zlatý retrívr je příkladem plemene se širokou lebkou.

 

Plochá lebka

Plochá lebka je plochá v obou směrech-mezi ušima i od stopu k týlnímu hrbolu.K plemenům s tímto typem lebky patří bearded kolie,clumber španěl a pointr.

Oválná lebka

Obrys oválné lebky je jemně zaoblený mezi učima jako u anglického setra.

 

Zakulacená lebka

Tento typ není tak výrazný jako klenutá lebka ve tvaru jablka,ale je zaoblená ve všech směrech,jak mezi ušima,tak od stopu k týlu.Lebka může být vyklenutá více či méně-to závisí na plemeni.Japončík a francouzský buldoček patří k plemenům se zakulacenou lebkou.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář