Jdi na obsah Jdi na menu
 


Typy nosů

6. 4. 2009

Hnědý nebo játrový nos

Hnědé nebo játrové zbarvení nosu je u něktrých plemen naprosto přijatelné,obvykle ve spojení odpovídající barvou srsti už je dánogenetickou výbavou.Německý krátkosrstý ohař má nos hnědý,irský vodní španěltmavě játrový a sussex španěl játrový.

 

Motýlí nos

Motýlí nos,někdy se mu říká skvrnitý,je u mnoha plemen nepřípustný;jde o nos,na kterém částečně chybí pigmentace a má nepravidelný vzhled.Avšak pigmentace nosu se někdy někdy rozvíjí déle,a tak nemůže být vždy u mladého štěněte dokonale stanovená.Nepravidelná pigmentace je povolená u německých dog typu harlekýn,i když není žádoucí.

Nos masové barvy

Masově zbarvený nos je zbarvený stejnoměrně,ale má světlejší odstín,jako u výmarského ohaře,clumber španěla a faraonského chrta.U plemen,u kterých je toto zbarvení nepřípustné,se mu v Británii říka Dudlyeův nos podle pana Dudleye.

Beraní nos

Beraní nos se také nazývá orlí.Při poheldu z profiluje hřbet nosu téměř rovný,kromě nosní překážky,která se na konci sklání dolů,jako u skotského jeleního psa.

Římský nos

Z profilu má řimský nos nebo klabonos zřetelně vyklenutý hřbet.Typickým příkladem je bultériér(já se z těch bultériéru jednou zcvoknu xD).

Stejnobarevný nos

Stejnobarevný nos má totožnou nebo podobnou barvu jako srst,např. čokoládově zbarvený chsapeake bay retrívr má také čokoládový nos.

Zimní nos

Zimní nos,často se mu také říká ušmudlaný nebo sněhový,se dá u některých plemenspatřit častěji a u jiných méně.V podstatě jde o nos,který je normálně jednobarevný,černý,ale který získá v zimních měsících narůžovělý odstín nebo proužky.Je přijatelný u některých plemen,a také ho často můžeme nalézt u labradorského retrívra.

Rozšířené nozdry

Rozšířené nozdry jsou opravdu široké,aby umožnily nasát co nejvíce vzduchu.Typickým příkladem jsou nozdry flanderského bouviera,standardy vyžadují nozdry dobře vyvinuté.

Sevřené nozdry

Sevřené nozdry představují vadu u všech plemen,protože neumožňují dostatečný přísun vzduchu do plic,což může vést k dýchacím problémům.Plemenné standardy shi-tzu důrazně upozorňují,že sevřené nozdry jsou krajně nevýhodné.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář