Jdi na obsah Jdi na menu
 


Typy ocásků

6. 4. 2009
 
Včelí žihadlo

Označení včelí žihadlo se používá jen v angličtině ve spojení s pointrem.Naznačuje silný,rovný ocas,zužující se směrem ke špičce.

 

 

 

 

Zkrácený ocas

Mají ho psi,kteří se buď narodili bez ocasu,nebo jim byl kousek od kořene odstraněn,jako u velškorgi pembroka nebo bobtaila-což v angličtině znamená zakrnělý ocas.

Kartáčovitý ocas

Tento typ ocasu hladkosrstých a někdy hrubosrstých psů,pokrývá odstávající,kartáči podobná srst,tvořená drsnými chlupy,které jsou stejně dlouhé po celé délce ocasu a ten pak vypadá jako kartáč,jako u drevera.

Mrkvovitý ocas

Skotský tétriér má typický mrkvovitý ocas,nazvaný podle tvaru dobře známé zeleniny.

Vysoko nesený ocas

Vysoko nesený ocas svírá s linií zadních nohou pravý úhel,například u kokršpaněla.

Zalomený ocas

V Anglii se mu také říká ohnutý jako ovčácká hůl.U kořene tvoří oblouk a potom visí rovně dolů a konec je zahnutý jako startovací klika u starých aut.Můžeme ho vidět u stafordšírského bultériéra.Někdy se ale tento název dává ocasu špatně tvarovanému.

Stočený ocas

Existují 2 základní varianty stočeného ocasu-jednou nebo dvakrát ztočený!Mezi nimi je ale mnoho přechodných typů.

Zkrácený,přistřižený ocas

Ocas byl uměle zkrácen.Většinou jde o chirurgický zákrok vykonávaný u čtyř- až pětidenních štěňat.Dříve se ocasy zkracovaly dobrmanům,boxerům,rotvajlerům,pudlům,kníračům a mnoha tériérům.

Kolmo nesený ocas

Takový ocas má např. bígl-dlouhý ocas nosí rovně a vztyčený.

Plochý ocas

Plochý ocas je vlastní čiavavě.Zdá se plochý,uprostřed se mírně rozšiřuje a ve špičce se zužuje.

Vesele nesený ocas

Pokud pes nosí ocas poněkud nad linií hřbetu,většinou se to považuje za vadu,protože je nesen výše,než požaduje standard,a to obvykle v pohybu.Přesto je vesele nesený ocas u některých plemen v pořádku,třeba u foxtériéra.U jiných plemen je vyžadován,když pracuje.

Hákovitý ocas

Hákovitýocas visí dolů,ale u špičky se se ostře stáčí směrem vzhůru a tvoří hák,jak je to u briarda nebo pyrenejského horského psa.

Přirozeně lomený ocas

Ocas má v určité části ostrý ohyb nebo lom.U některých plemen,např. u francouzského buldočka,je to normální plemenný znak,u jiných může jít o vadu způsobenou někdy zraněním.

Nízko nasazený ocas

Nízko nasazený ocas začíná v místě,ke se záď ostře svažuje,anebo aspoň pod linií hřbetu.

Vydří ocas

Vydří ocas je silný,tlustý u kořene a zužujcí se ke špičce.Pokrývá ho hustá,tuhá srst a na spodní straně je plochý.Funguje jako kormidlo,když pes plave.Takový ocas má labradorský retrívr.

Ocas s chocholem

Podobá se tvarem pštrosímu péru.Někdy je huňatý pouze na konci,jindy chlupy rostou tímto způsobem podél celého ocasu,který pes nosí stočený nad hřbetem.Tento typ nalezneme u čínského naháče i u pekinéze a většiny špiců.

Obloukovitý ocas

Tento typ ocasu má shi-tzu.Nosí ho nad hřbetem jako ouško čajového šálku.Ocas vytváří oblouk aneleží na zádech naplocho.

Krysí ocas

Krysí ocas má silný kořen pokrytý měkkými prstýnky,zbytek ocasu je osrstěný jen řídce,nebo bývá dokonce lysý.Typický krysí ocas má irský vodní španěl.

Prstýnkovitý ocas

Ocas obvykle bývá dlouhý.Jeho část nebo i celý ocas se stáčí do podoby prstenu.U některých plemen je to vada,ale opravdu typický afgánský chrt musí mít na konci ocasu prstýnek.

Šavlovitý ocas

Šavlovitý ocas může pes nosit v závislosti na plemenu vzhůru nebo dolů.Tvoří mítnou křivku jako u baseta nebo německého ovčáka.

Turecká šavle

Ocas tohoto typu se podobá šavlovitému ocas ale oblouk je výraznější jako u dandie dinmot tériéra nebo anglického setra.

Vývrtkovitý ocas

Vývrtkovitý ocas je krátký a zkroucený do smyčky nebo spirály jako u bostonského tériéra.

Srpovitý ocas

Srpovitý ocas pes nosí volně nad hřbetem stočený do půlkruhu.Ocas nemá ležet na plocho na hřbetě.Nalezneme ho u haskyho.

Ocas nesený přes hřbet

Pes jej nosí stočený nad hřbetem,ale jen špička ocasu je se hřbetem v kontaktu.

Veverčí ocas

Je dlouhý a ostře se stáčí dopředu,jako u pekinéze.Sleduje linii hřbetu,ale nesmí se jí dotknout.

Pahýlovitý ocas

Je krátký a vrozený u plemen,jako je šiperka.Někdy se toto označení užívá i pro psy,jimž byl ocas zkrácen podle požadavků na daná plemena.

Mečovitý ocas

Visí rovně dolů,jako u vendéeského hrubosrstého baseta nebo labradorského retrívra.

Zužující se ocas

Tento ocas je dlouhý,s krátkou srstí.Směrem ke špičce se zužuje jako u amerického toy tériéra.

Ocas se střapcem

Může být krátký nebo dlouhý a vždy má na konci vlajku nebo trimovanou srst.Čínský naháč je příkladem psa s vlaječkou,střapec pudlů je trimovaný.

Bičovitý ocas

Je špičatý a nesený ztuha v linii prodlužující hřbet jako u bultériéra.

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář